Cervikokraniálny syndróm
Cervikokraniálny syndróm,
CC syndróm, cervikogénna cefalea, cervikogénna bolesť hlavy. Všetky tieto názvy označujú rovnaké ťažkosti – bolesti hlavy vyvolané alebo ovplyvnené z oblasti krčnej chrbtice či tzv. cervikokraniálneho prechodu medzi krčnou chrbticou a lebkou.
Tieto bolesti hlavy sú vyvolané dráždením lebečných nervov. Dráždenie spôsobujú jednak stuhnuté svaly okolo krčnej chrbtice, ďalej nefyziologická poloha či náklon chrbtice v oblasti jej prechodu do lebky a tiež opuch mäkkých tkanív napr. ako reakcia na príliš aktívnu či nesprávne aplikovanú rehabilitáciu.
Na vznik týchto ťažkostí má najčastejšie vplyv chronické nefyziologické zaťaženie krčnej chrbtice, nedostatok telesnej aktivity no i nadmerné cvičenie, často u kulturistov alebo u laických no veľmi usilovných športovcov, ktorý zabúdajú na rozcvičenie. Rizikovým faktorom je dlhodobá strnulá poloha krčnej chrbtice ako kancelárska práca najmä v kombinácii s klimatizáciou alebo prievanom.
Postihuje prevažne oblasť záhlavia, pričom sa zosilňuje pohybom hlavy a krčnej chrbtice. Okrem bolestí hlavy sa môže prejaviť funkčná porucha, kedy je porucha dynamiky krčnej chrbtice sprevádzaná i závraťou, nevoľnosťou a prípadne i zvracaním.